2013-05-08 16:40:00
Almega Tjänsteförbunden och Svenska Transportarbetareförbundet ingick idag den 8 maj ett nytt avtal om löner och allmänna villkor för bransch Säkerhetsföretag.
De pågående stridsåtgärderna och de varslade stridsåtgärderna återkallas därmed med omdelbar verkan.
2013-04-23 15:00:00
2013-04-03 15:00:00
Cubsec tar över bevakningen på Rinkeby torg och Tensta Centrum.
-Det är mycket glädjande att få möjlighet att utöka vårt åtagande i Järva, kommenterar Cubsec´s VD Andreas Gyllestrand. - Vi brinner för att arbeta i områden där det finns socialt utanförskap. Det är här vi får chansen att använda oss fullt ut av vår värdegrund och skapa det som vi kallar ”Lönsamt socialt engagemang”. För många i närområdet är torget en viktig samlingsplats. Vi hoppas att tillsammans med vår uppdragsgivare kunna lyfta torgen ytterligare och på så sätt skapa värde för både affärsinnehavarna och medborgare, fortsätter Andreas.
Cubsec bedriver sedan 2012 verksamhet med trygghetsvärdar i Järvaområdet och har på kort tid ökat servicenivån i området. – Vi vill vara med och skapa en känsla av trygghet och samförståelse och upprätthålla goda relationer till boende och besökare i området. Vår personal är mycket väl bekanta med områdena vilket naturligtvis bidrar till att bibehålla en god relation med de som bor och verkar där, avslutar Andreas.
Uppdraget för Fastpartner omfattar butiks- och centrumbevakning, larmutryckning och åtgärd. Utöver Rinkeby och Tensta ingår även Hässelby Centrum.
2013-03-28 14:00:00
Cubsec har tecknat avtal om bevakningstjänster för nybyggda Radisson Blu Riverside Hotel i Göteborg. Hotellet svävar ut över en av hamnbassängerna på norra sidan av Göta Älv och är beläget vid huvudbyggnaden på Lindholmen Science Park. Cubsec har sedan tidigare ett starkt fäst i närområdet med flera stora kunder och kommer att serva det nya hotellet med heltäckande bevakningstjänster från och med mars 2013.
2012-12-28 14:00:00
Cubsec tar i dagarna över bevakningen av SKL (Sveriges Kommuner och Landsting) fastigheter i centrala Stockholm. Även SIS (Swedish Standards Institute) har valt Cubsec som säkerhetspartner. Cubsec stärker därmed sin närvaro innanför tullarna i Stockholm.
2012-10-11 11:19:20
Social resursförvaltning erbjuder många olika tjänster inom det sociala området i Göteborgs Stad. Tjänsterna omfattar bland annat arbete med missbruk, hemlöshet, utsatta barn och familjer, fältarbete, funktionsnedsättning och mycket mer. Cubsec som har positionerat sig på marknaden som ”problemlösare med socialt engagemang”, har egenskaper som kommer att komma väl till pass i miljöer där personer i svåra livssituationer ofta vistas och ser därför med stor entusiasm fram emot detta samarbete.
Uppdraget kommer att omfatta flera olika verksamheter inom staden, bland annat socialjour, akutboende, eftervård och rehabiliteringsboende. Syftet med uppdraget är att skapa en trygg och säker miljö genom att fungera stödjande både mot personal och boende. Cubsec kommer leverera både ordningsvakter och väktare till uppdraget, detta omfattar både dagtid, natt samt helger.
Uppdraget påbörjas under 1 november och omfattar 20 heltidstjänster.
2012-10-08 12:24:04
Cubsec Bevakning har tecknat avtal med fastighetsägare i Järva gällande Trygghetsvärdar i Husby, Akalla, Rinkeby, Tensta, Hjulsta och Kista.
Trygghetsvärdarnas arbetsuppgift är att frångå den traditionella väktarrollen. Den största delen av arbetstiden skall användas till att utveckla goda relationer till boende och besökare i området. För att uppnå detta kommer värdarna utöver patrullering i bostadsområden även göra besök i skolor, fritidsgårdar och frivilliga organisationer som verkar inom området. Fokus ligger på att finnas på plats där folksamlingar ofta uppstår.
- Uppdraget i Järva passar oss som handen i handsken kommenterar Cubsec´s VD Andreas Gyllestrand. Vi på Cubsec vill bli uppfattade som problemlösare med socialt engagemang, något som detta uppdrag verkligen handlar om. Vi har tidigare drivit likande projekt i Göteborg med framgång och att få utöka denna verksamhet till Stockholm känns fantastiskt kul.
Uppdraget avser även mer traditionella bevakningstjänster med servicefunktioner för berörda fastigheter inom området Norra och Södra Järva. Trygghetsvärdarna kommer även att ingå samarbete mellan kommunal förvaltning, näringsliv, polis och socialtjänst. Uppdraget kommer att utföras av väktare och innebär 8 heltidstjänster, uppdraget påbörjas under oktober månad.
2012-09-20 14:30:00
Cubsec tog i dag hem den prestigfyllda utmärkelsen som Årets bevakningsföretag. I juryns motivering står det bl.a. att Cubsec visar kontinuerligt prov på sitt systematiska värdegrundsarbete och långsiktiga sociala engagemang som skapar hög kvalitet.
- Priset är till våra snart tvåhundra medarbetare som andas och lever vår framgångsrika företagskultur varje dag. Det är deras engagemang är orsaken till vår framgång, kommenterar Cubsec´s VD Andreas Gyllestrand.
2012 är tredje gången Security Awards delas ut, årets upplaga arranger i samband med SKYDD på Stockholmsmässan. Cubsec har tidigare varit nominerad till priset vid två tillfällen.
Andreas fortsätter:
- Att Cubsec blivit nominerade tre gånger känns naturligtvis fantastiskt. Det är ett kvitto på att vi över tid konsekvent fortsätter att levereravärde till våra kunder. Detta sporrar oss att fortsätta att utvecklats som bolag. Vårt mål är fortsätta växa med kvalité och lönsamhet.
Läs mer på Security Awards webb..
2012-08-18 08:00:59
Den 1 juli i år trädde en ny lag i kraft som gör det lättare för domstolar att besluta om allmän säkerhetskontroll. Göteborgs Tingsrätt blir nu först i Sverige med att införa permanent kontroll av alla besökande till domstolen. Cubsec Bevakning har fått uppdraget att bemanna säkerhetskontrollen som utförs med ordningsvakter som genomgått särskild tilläggsutbildning. Göteborgs Tingstätt är en av Sveriges mest besökta domstolar och hanterar över 6000 brottsmål per år. Uppdraget påbörjas från september och beräknas innebära ca. 4-6 heltidstjänster för Cubsec.
2012-08-02 13:10:25
Den 8 augusti 2012 möter världslagen FC Barcelona och Manchester United varandra på Ullevi i Göteborg. Detta är första gången två av världens största klubblag bjuds in för att spela mot varandra på en svensk arena. Matchen blir den enskilt största fotbollsmatch med klubblag som går att arrangera i Göteborg. Inför Supermatchen byggs Ullevi om för att kunna ta upp till 48 000 personer. Cubsec levererar ordningsvakter, väktare och värdar till arrangemanget.
2013-04-23 15:00:00
Cubsec har återigen tilldelats ett stort uppdrag där fokus ligger på att arbeta förebyggande och try...
2013-05-08 16:40:00
Almega Tjänsteförbunden och Svenska Transportarbetareförbundet ingick idag den 8 maj ett nytt avta...





